Nigar Ademyılmaz yazdı.
Kanunlar Ahmağı Korumaz
Siverek’te bir okulda çalışıyorum. Okula iki pazarlamacı geldi. Tencere, tava, tabak, çanak satıyorlar. Öğretmenler odasında ürünlerini tanıtıyorlar. Hiç oralı olmadım. O zamanlar bu yöntem çok yaygın. Okul okul köy köy gezip eşya pazarlıyorlar. Tabi çok sahtekar var aralarında. Ürünü getireceğim deyip kaybolanlar, senedin birini kendi adlarına imzalatıp fazladan para isteyenler. Daha neler hep duyuyoruz. Tecrübeliyiz ya. Kimse kandıramaz. İki genç hocam niye bakmıyorsunuz dediler. O zaman galiba dobralığım kabalık düzeyinde. Dedim “Valla çoğu pazarlamacı dolandırıcı ben güvenmiyorum.” Bunlar bi güldüler. “Olur mu hocam. Biz ekmek parası kazanıyoruz. Dolandırıcılık olsa insan bir kere yapabilir. Biz hep buralarda dolaşıyoruz. Ürünlerimiz burada. Maldan anlayan baksın.” Dedim ” Ben zaten anlamam bakmama gerek yok.” Bunlar hala gülüyor hoşsohbet. Bizim okulun memuru geldi baktı. Dedi “Kaliteli fiyat da uygun. İhtiyacınız varsa alın valla iyidir.” falan. Bunun üzerine herkes bakmaya başladı. Ben hala bakmıyorum . Çocuklar bana taktı. Ha bire bana ” Hocam bir bakın hiç mi bı şeye ihtiyacınız yok? falan. Dedim ” Var ama güvenmiyorum. Yoksa tencere lazım. Ama gider bir mahalle esnafından alırım.” Oradaki arkadaşlar bunlar iyi, fiyat uygun. Taksit uygun. Dedim ” Edemem ben her ay postaneye git taksit yatır.” “Gerek yok. Biz gelip alacağız her ay. Zaten dolaşıyoruz.” Ben güvenmiyorum dedikçe bunlar gülüyor. Espiri yapıyor. Allem ettiler kallem ettiler. Bir takım tencere aldım. Fiyat çok uygun. Taksit çok uygun. Tencereler hakikaten güzel. Senede baktım iyice, fiyat yazan yere rakam yazılmasın diye başına sonuna çizik bilem attım. İşi sağlama bağladım her şey tamam…
Dolandırıldım…
Bu kadar laf ettim. Bu kadar dikkat ettim. Bu kadar artislik yaptım yine de dolandırildim. İki genç kakiri kukuri beni dolandırdılar. Tabi benle birlikte bir kaç arkadaşı daha. Nasıl mı?
Bir ay geçti. Taksit almaya gelecekler gelmediler. Biz niye gecikme oldu diye diye beklerken ikinci ay oldu. İcra mektubu geldi. Şu güne kadar parayı ôdemezseniz icraya verileceksiniz. Avukat adı falan var, aradık. Biz malı peşin almış görünüyoruz. Ödeme gecikmeye girmiş hepsini hemen ödemek gerekiyor. Taksit dedik. Adam demez mi senet tek parça. Her şeye bak tek senet imzala, taksidi bekle.
Eniştem hukukçu onu aradım dedim böyle böyle. Dedi “Senette aylar belirtilmemişse tek parçadır. Git öde icraya girme.” Dedim “Ama biz epey kişiyiz. Başka okullardan da var. Bize taksit dendi. Kanıtlayamaz mıyız?” Bana işte o meşhur sözü söyledi. Kulağıma küpe.
” Kanun ahmağı korumaz.”
Önceki makaleBu haberin metninden bir şey anlayan beri gelsin.
Sonraki makaleOkumak ama Nasıl……!
LÜTFEN OKUYUN. 3.göz bir kolektif dayanışma platformudur. Patronu olmayan, ticari bir kaygı gütmeyen ve düşünsel içeriklere yer veren bir sitedir. Alıntılarda isim ve adres belirtir ve sitenin özgün içeriklerini kullananlardan da aynı duyarlılığı bekler. Edebi bir dil ve objektif bir yaklaşım ve özgün bir düşünceyi esas alır. Sıra dışı olmayı hedefler. İçeriklerden her yazar kendisi sorumludur. Site basın yayın etik kurallarına, insan hak ve özgürlüklerini belirleyen sözleşmelere uyar, uymayı temel alır. Şeyhmus Çakırtaş Genel Yayın Yönetmeni Twiter : @seyhmuscakirtas