Sultan  Aygün
Küçük Kara Balık’ı,Bir Şeftali Bin Şeftali ‘yi
Oz Büyücüsü’nü okuyanlar 6 Eylül 2021’de
büyük bir hevesle okula başladılar.

Heyecanları, sevinçleri sıralardan taşan öğrenmeye aç binlerce zihin. Tıpkı anne kuştan ağzı açık yem bekleyen kuşlar gibi
onlar da öğretmenlerinden bilgi bekliyorlardı. Her biri geleceği parlatacak birer pırıltı, yıldız.

Zihinleri aydınlatacak, kalplere dokunacak
yeni neslimiz sizin için o kadar iyi şeyler yapılmalı ki…

Gelin görün ki kırk derece üstündeki sıcaklıkta, güneşin insanı erittiği okullardasınız. Üstelik salgın can almaya devam ederken kırk elli kişilik sınıflardasınız. Yüzünüzde maskelerle nasıl da terden sırılsıklam olduğunuzu görmeyen yok.

Hayatımızda en kıymetli olan çocuklarımız
Covid-19 gerçeğinin dışında eğitime başladı. Okulların hazır olduğunu söyleyenler yanılıyorlardı.

Sizler de yirmi kişilik , serinletilmiş sınıflarda ders yapmayı hak ediyorsunuz.
Bu şehir on yıl içinde yapılan binalarla tanınmayacak hale geldi. Peki nüfusun çok hızlı arttığı yerde yeni okulların sayısı neden artmıyor? Daha insanca eğitim öğretim görmek her çocuğun, gencin hakkı.

 

Bu şehirde halkın seçtiği temsilcilerin eğitimi göz ardı ettiklerini görmemek için
kör olmak gerekir. Yapılacaklar listede en başına eğitim konulmalı. O zaman bakın bakalım başarı sırasında geride kalır mıyız?

Tarihin sıfır noktasındaki şehrin toprakları sonsuz. Burada daha çok okul olmalı. Okullar mevsim koşullarına göre iklimlendirilmeli. Öğrenciler, öğretmenler güneşten erimemeli. Kalabalık sınıflara çare bulunmalı. Nefes de alabilmeli insanlar sınıflarda en doğal hakkı olarak.

Tarihin sıfır noktasındaki şehrin önde gelenleri eğitim-öğretim meselesini hemen şimdi ilk sıraya almalı. Daha çok okul, daha çok öğretmen olmalı. Yoksa sıfırın altına hep beraber düşeriz.
Bir Çin atasözünü hatırlatmak görevim.
Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek.
On yıl sonrasını düşünüyorsan , ağaç dik.
Yüzyıl sonrasını düşünüyorsan, insan yetiştir.

İşte o insanları yetiştireceğimiz, daha çok okul ve daha sağlıklı ortam olmalı.

İnsan yetiştirilmesinde ihmal olursa her şeyde olduğu gibi felaket olur.

Çocukların heyecanı, sevinci okulları doldursun. Yine yeniden daha çok öğrensinler …

Önceki makaleDemir yumuşuyor, yeryüzü çözülüyor…
Sonraki makaleEylül
LÜTFEN OKUYUN. 3.göz bir kolektif dayanışma platformudur. Patronu olmayan, ticari bir kaygı gütmeyen ve düşünsel içeriklere yer veren bir sitedir. Alıntılarda isim ve adres belirtir ve sitenin özgün içeriklerini kullananlardan da aynı duyarlılığı bekler. Edebi bir dil ve objektif bir yaklaşım ve özgün bir düşünceyi esas alır. Sıra dışı olmayı hedefler. İçeriklerden her yazar kendisi sorumludur. Site basın yayın etik kurallarına, insan hak ve özgürlüklerini belirleyen sözleşmelere uyar, uymayı temel alır. Şeyhmus Çakırtaş Genel Yayın Yönetmeni Twiter : @seyhmuscakirtas