Şeyhmus Çakırtaş yazdı.

Sinema ve fotoğraf alanında çalışmalar yürüten Sedat Kıran Çeltik Zamanı adlı belgeselini bitirerek, görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Karacadağ bölgesinde yetişen endemik ve diğer prinç türlerinden farklı özelliklere taşıyan , halk arasında  çeltik  denilen pirinç ekiminin bütün evreleri kayıt altına alınarak izleyiciye sunuluyor.Karacadağ pirinci belgesel oluyor

Bilindiği üzere Karacadağ yöresinde yetişen prinç hem daha lezetli, hem de en eski tohumdan üretilen prinç olarak biliniyor. Henüz hirbitlenmeyen Karacadağ Pirinci ekim alanları da oldukça sınırlı.

“ÇELTİK ZAMANI”  belgeseli Karacadağ yöresinde bulunan, çeltik-pirinç üretimi yapan, Atlıca, Damlıca, Çıkrık ve Otlu köylerinde doğal ortamlarda çekimi yapıldı. Söz Konusu köylerdeki çeltik üreticileriyle röportajlar yapılarak, çeltik ekiminden hasat dönemine kadar 5 aylık süre boyunca kanal açma, tohum serpme, sulama, filizlenme, hasat ve çeltiğin pirinç haline gelinceye kadar tüm periyotları ele alınarak, görüntülendi.

Nisan-Eylül aylarında, 150 günlük ekim ve hasat işlemleri dört farklı köyde her köyden en deneyimli  kişi ile röportaj yapılarak çekimler gerçekleştirildi.

Şükrü. Torpil 65 yaşında. Yıllardır Siverek ilçesi Atlıca köyünde Karacadağ çeltik-pirinci ekimi yapmakta olup, dedelerinden, babalarından kendilerine kalan kültürel üretimi devam ettirmektedir. Kendisi çeltik ekimi konusunda oldukça deneyimli kişilerdendir. Çeltik üretimi ile ailesinin geçimini sağlamaktadır.

Mustafa Çay da 58 yaşında, Siverek ilçesi Otlu köyünde çeltik ekim ve üretimi konusunda uzman kişilerden biridir. Mustafa Çay kendi çocukları ile farklı dönemlerde mevsimlik tarım işçisi olarak Çukurova’da çalışmakta olup çeltik ekim dönemlerinde Otlu köyünde, köyün ortak çeltik ekiminde 5 ay çeltiğin tüm işlerinden sorumlu kişilerden biridir.

Hacim Tela 75 yaşında. Siverek ilçesi Çıkrık köyünde, köyün ortak olarak çeltik ekiminde çeltik üretimi uzamanı ve tüm dönemlerinden sorumlu, mütevazı, esprileri ile zengin bir kişiliğe sahiptir.

Fırat Ay 32 yaşında. Siverek ilçesi Damlıca köyünde toprak sahibi olmayan kişilerdendir. Yüzdelik hisse oranında pay alarak Karacadağ çeltik ekim üretimini yapmakta olup genç yaşına rağmen pirinç-çeltik konusunda uzman bir kişidir. M. Fırat Ay çeltik ekimini babasından öğrenmiş babasının vefatından dolayı okulu bırakmış, annesi ve kardeşlerine bakmak zorunda olan, ailenin tüm yükünü sırtlayan bir karakterdir. Şimdilerdeyse Nisan-Eylül aylarında toprak sahibi kişilerin pirinç-çeltik tarlasında komisyon karşılığında çeltik üretimi işleri yapmakta ve kış aylarında kardeşleri ile İstanbul’da tekstil atölyelerinde nakış işleri yapan ana karakterlerimizden biridir. Ekim ve hasat dönemleri olmak özere M. Fırat Ay ile röportajlar çekimler yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne sunulan CELTİK ZAMANI belgesel filmi Şanlıurfa/Siverek-Karacadağ köylerinde nisan ve eylül ayları arasında toplam 5 ay 150 gün gibi bir sürede farklı dönemlerde dört köyde toplamda 60 günden fazla bir sürede çekimleri yapıldı.

Sedat Kıran Kimdir?

 

 

 

Sedat KIRAN 1978  Siverek doğumlu ilk ve orta öğrenimini Siverek’te tamamladı. Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur.

Yerel basın ve ulusal basında gazetecilik ve muhabirlik yaptı. Şanlıurfa’nın tanıtımı ile ilgili sanatsal-kültürel çalışmaları bulunmaktadır. .

Fotoğraf sanatçısı ve yönetmenlik yapmakta birçok ulusal ve yurt dışında fotoğraf sergileri açan Sedat KIRAN 2017 de Zılgıtın Sesi adında kadın ve çocuk temalı fotoğraf sergisini Siverek Karacadağ’da ters lale bahçesinde  açmıştır. Fotoğraf sanatçısı bu sergi ile ulusal ve yerel basında ses getirdi.

Sinema sektöründe yönetmenlikte yapan Sedat KIRAN bin yıllık yaşamı sürdüren Karacadağ kocerlerinin yaşamını konu alan Kavalın Sesi adlı belgesel filmi ve kaybolmuş, kaybolmaya yüz tutmuş kültürler ile ilgili bir çok belgesel çalışması bulunmaktadır.

 

Ayrıca Anadolu’da biyolojik bitki çeşitliliği endemik türler konusunda araştırmalar yapan Sedat KIRAN Şanlıurfa Siverek Karacadağ’da ters lale türlerinin ıslahı sürdürebilinir projeler kapsamında nesli tükenen bitki çeşitliğinin korunması için lale üreticiler birliğini kurmuş ve başkanlığını yapmaktadır.

 

Belgeselin Tanıtım demosuna buradan ulaşabilirsiniz:

://www.facebook.com/sedatkirann/videos/3311722908852507/?t=2

 

 

 

 

 

Önceki makaleEge’nin gündelik hayatı.
Sonraki makaleGurbette işçi olmak ve ölmek.
LÜTFEN OKUYUN. 3.göz bir kolektif dayanışma platformudur. Patronu olmayan, ticari bir kaygı gütmeyen ve düşünsel içeriklere yer veren bir sitedir. Alıntılarda isim ve adres belirtir ve sitenin özgün içeriklerini kullananlardan da aynı duyarlılığı bekler. Edebi bir dil ve objektif bir yaklaşım ve özgün bir düşünceyi esas alır. Sıra dışı olmayı hedefler. İçeriklerden her yazar kendisi sorumludur. Site basın yayın etik kurallarına, insan hak ve özgürlüklerini belirleyen sözleşmelere uyar, uymayı temel alır. Şeyhmus Çakırtaş Genel Yayın Yönetmeni Twiter : @seyhmuscakirtas