Hüseyin Yaşar yazdı…

Ah o güzelim masallar.

Sonu mutlu biten masallar.

Kazanan hep iyiler, kaybeden kötüler.

İçinde şamata şaka eğlenceli bir dünya.

Yüreğimizi ağzımıza getiren acı ve hüzün.

Nasıl boşaldığını ancak o koca tasın, masalın sonunda anlardık. İçi dolu nohut, buğday, mısır, mercimek. Körpe ayak ve ellerin iç içe geçtiği sevgi dolu sıcacık odalar. Tomul Ali hakkın nasıl ödenecek.

Uzun soğuk kış geceleri masalın sonunda varırdık evimize. Masal açlığı bitmediği için, yan yana yerde yapılan yataklarda. Hepimiz birden annemize yüklenirdik. Ah anam, güzel anam hiç üşenmedin.

Heyecan ve hayallerle geçilen o tatlı uykular. Ah ne güzeldi o güzelim masallar.

Okula başladığım ilk gün. Bozuldu o güzelim büyü. Yasak edildi hayallerimi ve rüyalarımı süsleyen o tatlı dil. Hep bir ağızdan bağırıldı bize Öğrendiğin dil, dil bile değil dediler. Şu ana kadar öğrendiklerini unut gölgesi bile kalmasın dediler.

Her şeyi birden bire buz kesmişti. Her şey birden bire ters yüz olmuştu, Siz şimdi birer karıncasınız, yani hiç.Vector Image Of An Elephant And Ant Stok Vektör Sanatı & Bolluk'nin Daha Fazla Görseli - iStock

Şayet söylediklerimizi öğrenirseniz, kesin devleşirsiniz, olursunuz birer fil. İlk cehennemi böylece tattırdılar Sevilmeden gidilen okul yolları, zorla öğretilen kuru ve yalan bilgiler. Yeni bir din, yeni bir dil. Öğrendim öğrendim olamadım bir fil. Olmadım dedikçe daha çok çalış dediler. Bir türlü olamadım bir fil ama. Çok mutluydum karıncalı dünyamda.

Önceki makaleKürdün Gelini
Sonraki makaleSisin Kanatları
LÜTFEN OKUYUN. 3.göz bir kolektif dayanışma platformudur. Patronu olmayan, ticari bir kaygı gütmeyen ve düşünsel içeriklere yer veren bir sitedir. Alıntılarda isim ve adres belirtir ve sitenin özgün içeriklerini kullananlardan da aynı duyarlılığı bekler. Edebi bir dil ve objektif bir yaklaşım ve özgün bir düşünceyi esas alır. Sıra dışı olmayı hedefler. İçeriklerden her yazar kendisi sorumludur. Site basın yayın etik kurallarına, insan hak ve özgürlüklerini belirleyen sözleşmelere uyar, uymayı temel alır.